مواد لازم برای لوله کشی پلی اتیلن آب آشامیدنی

برای لوله کشی آب آشامیدنی، فقط از اتصالاتی استفاده کنید که از مواد ذکر شده در استاندارد 61-NSF، در آنها بکار رفته است و علامت گواهی مربوطه بر روی هر اتصال قابل مشاهده است. اتصالاتی که این علامت ها بر روی آنها مشاهده نمی شود، ممکن است برای استفاده در لوله کشی آب آشامیدنی با لوله پلی اتیلن با تراکم بالا مناسب نباشند.

انواع اتصالات مکانیکی

انواع مختلفی از اتصالات مکانیکی وجود دارد که معمولاً در لوله ها و لوکشی آب با لوله پلی اتیلن با تراکم بالا استفاده می شوند. در این تحقیق، ما سه اتصال مکانیکی اولیه استفاده شده در این زمینه را بررسی خواهیم کرد. در مورد انواع کوپلینگ های مکانیکی، این موضوع اکیداً توصیه می شود که از یک اتصال وارد شونده یا سفت کننده برای پشتیبانی از قطر داخلی لوله پلی اتیلن با تراکم بالا استفاده شود تا از آب بندی و مهار طولانی مدت این اتصالات اطمینان حاصل شود.

نوع اتصال مکانیکی  لوله پلی اتیلن با تراکم بالا
نوع اتصال مکانیکی  لوله پلی اتیلن با تراکم بالا

این سه فناوری مختلف را می توان با روشی که برای تکمیل عایق بندی لوله استفاده می شود، طبقه بندی کرد. این سه فناوری به شرح زیر هستند:

  • اتصال نوع ضربه ای یا وارد شدن؛
  • اتصال نوع سفت کردن مهره فشاری یا اتصال نوع فشاری؛ و
  • اتصال به روش بسته یا حلقه گیره ای.

کوپلینگ های مکانیکی نوع وارد کردن یا محکم کردن

در کوپلینگ نوع محکم کردن یا وارد کردن، سفت کردن مهره فشاری مورد نیاز نمی باشد. بوسیله کوپلینگ های نوع محکم شونده، عایق کردن و مهار کردن کوپلینگ به طور مستقل از یکدیگر انجام می شوند. کوپلینگ ‌های نوع وارد نمودن، دارای حلقه‌های اورینگ الاستومری به صورت تک، یا چندگانه هستند که یک عایق بر روی قطر خارجی  لوله پلی اتیلن با تراکم بالا که داخل اتصالات قرار داده شده است، ایجاد می کنند. به این دلیل عایق بندی بر روی لوله پلی اتیلن با تراکم بالا، انجام می شود که قطر داخلی حلقه اورینگ عایق بندی، کوچکتر از قطر خارجی لوله پلی اتیلن است. هنگامی که لوله در داخل کوپلینگ یا بدنه اتصال قرار می گیرد، حلقه اورینگ لاستیکی بر روی سطح لوله پلی اتیلن با تراکم بالا متراکم شده یا فشرده می شود، بنابراین یک عایق ضد آب ایجاد می شود. در شکل 16، اجزای داخلی یک کوپلینگ معمولی محکم شده یا وارد شده در مورد لوله پلی اتیلن با تراکم بالا نشان داده شده است.

نوع اتصال مکانیکی  لوله پلی اتیلن با تراکم بالا
نوع اتصال مکانیکی لوله پلی اتیلن با تراکم بالا

کوپلینگ های فشرده سازی

کوپلینگ های به صورت تراکمی، برای عایق نمودن، نیاز به نیروی خارجی دارند. نیروی بیرونی این نوع کوپلینگ، معمولاً مهره‌ای است که توسط نصب کننده کوپلینگ تا حد توقف یا مقدار گشتاور از پیش تعیین‌شده، سفت می‌شود. هنگامی که نصب کننده کوپلینگ مهره آن را سفت می کند، واشر آب بندی و/یا حلقه گیره داخلی روی لوله پلی اتیلن با تراکم بالا، آورده می شود تا عایق بندی و مهار (گیره) انجام شود. عایق بندی ایجاد شده و مهار نمودن (گیره)، به میزان سفتی که کاربر به مهره فشاری اعمال می کند بستگی دارد.

مکانیسم های مختلفی برای محکم نمودن کوپلینگ وجود دارد که معمولاً برای کوپلینگ های فشاری استفاده می شود. همانطور که در شکل a17 نشان داده شده است، در یک نوع کوپلینگ فشاری، از یک واشر تقویت شده استفاده می شود، هنگامی که مهره کوپلینگ سفت می شود، یک حلقه با دستگیره فلزی در داخل واشر بر روی لوله پلی اتیلن با تراکم بالا رانده می شود. همانطور که در شکل c 17 نشان داده شده است، در یک نوع دیگر از کوپلینگ فشاری، بست تقسیم، شامل مکانیسم های عایق بندی و محکم نمودن به صورت جداگانه است. عایق بندی از طریق یک مهره فشاری سفت شده به سمت پایین انجام می شود، در حالی که عمل محکم نمودن کوپلینگ، توسط یک پیچ تنظیم انجام می شود. در نوع سوم کوپلینگ فشاری، هنگامی که کاربر  مهره فشاری را محکم می‌کند، واشر آب‌بندی و حلقه گیره بر روی لوله پلی اتیلن با تراکم بالا پایین می‌آیند تا آب بندی و مهار لوله را انجام بدهند. برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد اجزای این نوع کوپلینگ فشاری، به شکل d17 مراجعه کنید.

در ابتدا، کوپلینگ های فشاری برای انجام اتصالات لوله های فلزی طراحی شدند. به این ترتیب، بسیاری از طرح‌ها شامل یک محکم کننده داخلی ID نمی‌شوند، که در نتیجه ممکن است قدرت بیرون‌کشی اتصالات فشرده‌سازی روی لوله پلی‌اتیلن را کاهش بدهد. بسیاری از تولید کنندگان، محکم کننده های درونی، را به صورت جداگانه می فروشند. هنگامی که استفاده از کوپلینگ نوع تراکمی برای اتصال به لوله پلی اتیلن با تراکم بالا، توصیه می‌شود برای اطمینان از مهار طولانی ‌مدت و آب‌ بند بودن کوپلینگ از یک محکم کننده استفاده شود.

کوپلینگ های مکانیکی نوع فشاری
کوپلینگ های مکانیکی نوع فشاری

روش های نصب کوپلینگ های مکانیکی

روش‌های نصب کوپلینگ‌های مکانیکی، بر اساس فناوری مورد استفاده، متفاوت است. در این مورد، پیشنهاد می شود هنگام نصب اتصالات مکانیکی بر روی لوله پلی اتیلن با تراکم بالا، تنها از دستورالعمل های نصب ارائه شده توسط تولیدکننده آنها استفاده شود. دستورالعمل های نصب کوپلینگ های مکانیکی باید همراه با هر اتصال گنجانده شود. اگر دستورالعمل مربوطه با کوپلینگ ها همراه نیست یا در دسترس نیست، از نصب این اتصالات خودداری کنید. همانطور که قبلاً در این مقاله تحقیقی ذکر شده است، پیشنهاد می شود هنگام نصب یک کوپلینگ مکانیکی، از یک اتصال محکم کننده یا یک اتصال درونی استفاده شود. در شکل 18، یک نمونه از دستورالعمل های نصب کوپلینگ نوع درونی نشان داده شده است.

اتصالات مکانیکی به جعبه های کنتور و محدودکننده های مهار

اتصال خط آبرسانی  لوله پلی اتیلن با تراکم بالا به جعبه های کنتور و محدودکننده های مهار/ شیرآلات را  می توان به آسانی با استفاده از کوپلینگ های مکانیکی نیز انجام داد. لطفاً برای مشاهده نمونه‌هایی از این نوع  اتصالات مکانیکی به شکل‌های d19-a19 مراجعه کنید.

انواع اتصال جعبه کنتور
انواع اتصال جعبه کنتور

لوله کشی برای توزیع آب با لوله پلی اتیلن

اندازه ها، فشارها و مشخصات لوله ها

بر اساس موارد مندرج در جدول 1، خطوط توزیع آب با لوله پلی‌اتیلن، معمولاً لوله‌هایی با قطر اسمی 4 اینچ تا 12 اینچ مطابق با استانداردهای 906 AWWA C، 3035 ASTM D، یا 7414ASTM F، با فشار اسمی psig80 تا psig250 هستند.

فهرست