لوله پلی اتیلن چند لایه سفارشی و هوشمند

پلی اتیلن یک ماده مدرن  که طی چند سال اخیر رشد و توسعه داده شده است و پتانسیل بالایی برای جایگزینی مواد لوله سنتی و قدیمی را دارد. در  زمینه خطوط لوله زیرزمینی، پلی اتیلن بدون شک خود را به عنوان ماده انتخابی برتر برای سیستم لوله های تحت فشار معرفی کرده است.

لوله‌های پلی اتیلن به ویژه به علت انعطاف پذیری آنها برای نصب در زمین ایده آل است. این لوله ها می تواند به صورت طولی جوش داده شود و به طور کامل بدون نشتی مورد استفاده قرار گیرد.

عمده مزیت لوله های HDPE توانایی آن در مقاومت در برابر اضافه بار استاتیکی یا نشست خاک نسبت به لوله های با مواد سفت و سخت است. یکپارچگی پایدار اتصالات، قابلیت اطمینان عملیاتی بالای آن،  تلفات فشار کم به دلیل صاف بودن دیواره لوله و عمر طولانی مدت آن از ویژگی های مثبت لوله های پلی اتیلن و به طور همزمان مقرون به صرفه بودن بالای آن است.

از زمان معرفی لوله پلی اتیلن در 50 سال پیش، در مقایسه با نسل اول، کیفیت لوله های پلی اتیلن به طور مداوم بهبود یافته است. بهبود و توسعه مواد به طور همزمان بخاطر موفقیت  فرآیندهای تولید لوله های پلی اتیلن که سطح بالای کیفیت دائمی را تضمین می‌کند بوده است.

برای مواد پلی اتیلن موجود در حال حاضر، طول عمر 100 سال برای محصول تضمین شده است. به دلیل آزمایشات خزش طولانی مدت تحت فشار داخلی مطابق با DIN EN ISO 12162 / ISIRI 12181و روش برون‌یابی استاندارد در کنار افزایش پایداری طولانی مدت تا 10 مگاپاسکال، مواد از نظر مقاومت در برابر ترک، تثبیت و بهینه شدندو به کمک افزایش قدرت خزش (مقاومت خزشی)، عملکرد بالاتر فشارها امکانپذیر است.

تمامی محصولات ازماپلاس شامل لوله های پلی اتیلن در آبرسانی و آبیاری مطابق با استانداردهای مربوطه INSO14427-2 و INSO7607 و معادل استانداردهای بین المللی DIN EN 12201  و DIN EN 1555-2  میباشند.

در استفاده از لوله ای پلی اتیلنی بویژه در موارد مربوط به کاربر لوله ها در زیر زمین و در ترانشه (کانالها) تکنیک های نصب دقیقاً تعریف شده و در استانداردهای مرتبط ذکر شده اند و می بایست خاک اطراف لوله مطابق استاندارد آماده  و در صورت نیاز با بستر شن و ماسه یا خاک نرم از لوله محافظت کافی بعمل آید. در این راستا، روشهای مختلفی وجود دارند و در حال توسعه هستند که فراتر از سیستم استانداردهای معمولی می باشند.

تغییر فرآیندهای تولید مطابق روشها و شرایط جدید

بین المللی شدن و یکسان سازی استانداردها، صدور مجدد مقررات و تغییرات در قوانین بین المللی و همچنین تغییرات فناوری  نیازمند بازنگری در کار تولیدکنندگان لوله و سازگاری دائمی با بازار بین المللی است. مشتریان مشخصات خاص مورد نظر خود را دارند و در مورد خطوط لوله با مشکلات خاص خود روبرو هستند. سازنده باید این را نیز در نظر داشته باشد. تکنیک‌های مدرن نصب بدون ترانشه (Trenchless)، فرصت‌های جدیدی را در مورد تجدید شبکه‌های موجود به وجود می‌آورند.

روش‌های نصب لوله‌ها مانند نوسازی و بازسازی، به‌ویژه از طریق فناوری‌های بدون ترانشه، مقبولیت فزاینده‌ای در سطح جهانی پیدا کرده و این تکنیک ها با صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه همراه است. تقریباً 80 تا 90 درصد هزینه های ساخت خط لوله  بابت هزینه های  عملیات حفاری و ایجاد کانال و موارد ساختمانی است  این هزینه ها به ویژه در مناطق شهری متراکم،  که مستلزم بازسازی سطح و گذرگاهها می باشد   قابل افزایش است در حالیکه استفاده از لوله ها با فناوری جدید می تواند این فرصت را در اختیار مجریان قرار دخد که از صرف هزینه های ساختمانی زیادی جلوگیری کنند البته فناوری‌های بدون ترانشه بر اساس فناوریهای جدید لوله می باشد و نیاز به لوله های خاصی دارد.

لازم به ذکر است  سطح نرم لوله پلی اتیلن می تواند با برخورد با سنگها و نخاله ها دچار آسیب شود و از طریق سوراخ ها و بریدگی ها سیستم لوله کشی تضعیف می شود. علاوه بر این، سنگ های اطراف لوله منجر به  افزایش فشار موضعی از بیرون می شوند لذا سختی حلقوی می بایست تقویت شود لذا  نیازهای روشهای جدید لوله هایی با مشخصات خاصی را می طلبد.

راه حل: لوله‌ های پلی اتیلن چند لایه هوشمند

پذیرش روز افزون فناوری‌های بدون ترانشه و نیاز به کنار آمدن با نیازهای مختلف مشتری و بازار، تولیدکنندگان لوله‌های پلی‌اتیلن را مجبور – ساخته است  تا راه‌حل‌های متفاوتی برای این نیازهای متفاوت پیدا کنند.

راه حل در لوله های چند لایه سفارشی و هوشمند با ساختار کلی لوله هوشمند است. ترکیب یا استفاده انفرادی از مواد با کیفیت بالا و مقاوم در برابر ترک و لایه‌های مختلف یا حتی ایجاد لایه‌ها، خواص عالی موجود و همچنین کاربردهای لوله‌های پلی اتیلن را افزایش می‌دهد. این امکان، انطباق سیستم لوله را با نیازهای مناسب و متفاوت مشتریان یا حتی روش های نصب فراهم می کند. بنابراین، می‌توان راه‌حل بهینه را برای تقاضای خاص  با توجه به عملکرد و هدف لوله یا فناوری نصب مورد نظر ، با  استفاده از مواد مختلف با تغییر در فناوری تولید و افزودن لایه های مختلف متناسب با نیاز پیدا کرد.

ازما پلاس ضمن استقبال از نظرات مشتریان برای لوله های مختلف و خاص، با استفاده از فناوریهای جدید تولید حداکثر تلاش را برای مطابقت محصول و مشخصه های مورد نیاز به کار خواهد بست. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

لوله چند لایه پلی اتیلن
فهرست